Už ste sa niekedy nudili tak hrozne, že ste vymysleli vojnu?

Autor: Juraj Brenišin | 9.6.2016 o 14:56 | Karma článku: 10,17 | Prečítané:  4207x

Povedzme si to na rovinu: Život vie byť pekná otrava. Preto si ho treba okoreniť akokoľvek sa dá. Viac či menej produktívne.

Pri tom všetkom, čo sa dnes deje v spoločnosti, a áno, tým myslím bludné kruhy štváčov (tí sú mimoriadne bežní), existuje jedna zásadná otázka: Prečo? Tá najsprávnejšia a najťažšia otázka v histórii ľudstva. Prečo títo ľudia vyvíjajú svoju aktivitu, ktorá smeruje len k hádkam a bojom?

Mohlo by sa zdať, že odpoveď je v nedohľadne, ale vôbec to tak nie je. Riešenie je oveľa prozaickejšie. Je tu nuda. Na tomto svete je neskutočná nuda. Už ste sa niekedy nudili? Hrozný stav, z ktorého ťažko vybŕdnuť, v ktorom nič okrem márnej túžby niečo robiť (ale čo?) nejestvuje žiaden zmysel. Je náročné namietať, keďže na svete skutočne nuda je. Nie všade, u nás však áno. Už pridlhý čas sa umárame absolútne nezábavným a pripokojným dejinným obdobím. Platy biedne, všetkého je aj tak dostatok. Politici nanič a spoločnosť predsa funguje. A ten krvilačný a siahodlhý mier... Jednému sa z tohto blahobytu až dvíha žalúdok. Fakt, bez srandy. Normálne tu niet do čoho kopnúť.

Napríklad by sme mohli bojovať za nejaké vznešené ideály. No komu na tom záleží? Ideály sú v období mieru prežitok. Veď na čo sa hrať na krásne a vzletné slová, keď treba len dokúpiť maslo a možno celozrnné pečivo? Tak na ideály sa vykašleme. Preto sa treba zabávať. Áno, zábava je odpoveď. Výborne, natočme teda nejakú show. Funguje, nuda je bezpečne zahnaná. Po čase sa aj to preje. Vymyslíme reality show. To je ono. Pozrime si iné životy. Je zaujímavé, že pred sebou samým vás zachráni iba niekto druhý. Aj to sa už opozeralo. Vymyslíme nahú reality show! To nemôže mať neúspech! Viete, že nahota zaujíma každého. A koho nie, toho najviac. To je jednoduchá rovnica. Aj to tu po istom čase už bolo. Čo teda vymyslieť?

Nič. Už sa nič nedá. Mohli by sme sa ešte možno sťažovať. Vlastne prečo nie? To nám ide dobre. Na čo sa sťažovať, keď sa máme dobre? Ahá, na to, že sa máme dobre. To nie je správne. Nemali by sme sa mať dobre. Veď dobre môže byť len vtedy, ak bolo predtým zle. Nám bolo dobre, preto nám musí byť zle. Výborne, asi tomu už prichádzame na kĺb.

Teda všetko tu upadá. Ľudia sú nešťastní v najšťastnejšom a najpohodlnejšom období svojich dejín. To je pochopiteľné, žiť v blahobyte a zároveň byť spokojný a šťastný, to predsa nejde dokopy. Naložiť so svojim šťastím a životom nie je jednoduché. Naozaj to chce ohromné úsilie. A to neironizujem! Azda je to až príliš ťažké, preto by sme to mohli zvaliť na niekoho iného. To je jedno na koho, farmafirmy! Náboženstvá! Politici! Cudzí! Susedia! Ešte, že my nie sme súčasťou problému. My sme obete. A keby to nevyšlo, vyfabulujeme iný problém, to je predsa ten najmenší problém! Hoci aj tretiu svetovú vojnu, ktorá sa vlastne už deje. Alebo rovno štvrtú (tretia už bola, ani sme si nevšimli). A sprisahania! A zrady! A...

A vlastne už treba ísť po pečivo a džem do obchodu. Do ktorého, to sa ešte rozhodneme, ale na záver posledná otázka:

Už ste sa niekedy nudili tak hrozne, že ste vymysleli alebo vyvolali vojnu? Nie? Ani ja. Bohužiaľ čoskoro budeme možno v menšine. Našťastie zatiaľ len na internete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?